Książki naszego dzieciństwa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 maja 2017

Jeśli z rozrzewnieniem wspominacie Państwo książki z czarnym kotem w czerwonych wysokich butach na tyle okładki lub niepozorne kwadratowe książeczki - nazwane za dziecięcą prośbą „Poczytaj mi mamo” – to z pewnością wiele radości przysporzyła Państwu wystawa „Książki naszego dzieciństwa”. Wystawę książek z okresu PRL z kolekcji pani Marii Wieczorek można było oglądać w Bibliotece do 21 kwietnia. Z wystawowych ram spoglądały na nas między innymi żabki w czerwonych czapeczkach, Miś Uszatek, Koziołek Matołek i Małpka Fiki Miki, chory kotek, Gąska Balbinka, mała Kasia i jej ukochana laleczka z „Gałgankowego skarbu”. Można było przypomnieć sobie też piękne rozkładane arcydzieła – książki, które zachwycają i dużych i małych do dziś, wśród nich „Sroczkę Białoboczkę” czy „Jasia i Małgosię”. Jak na Bibliotekę przystało było też coś do poczytania – wystawa obejmujmowała opisy serii wydawniczych, poszczególnych książek i ich bohaterów, pieczołowicie przygotowanych przez panią Marię Wieczorek. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się kto stworzył ulubieńców milusińskich z tamtych lat. Podczas wernisażu wystawy pani Maria Wieczorek szczegółowo powiadała o historii najważniejszych książek i serii z jej kolekcji. Spotkanie to było wyjątkową okazją do posłuchania historii powstawania tych książek, przypomnienia sobie lub poznania najsłynniejszych polskich pisarzy i ilustratorów z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych. Mieliśmy okazję do obejrzenia oryginałów książek dla dzieci, które dziś wracają do nas w postaci wznowień wydawniczych. Chętnie wracamy bowiem do książek sprzed lat, nie tylko z sentymentu ale i z uznania dla talentu twórców, piękna słowa i obrazu.
Należy dodać, że dzieła, które można oglądać w Bibliotece są zaledwie częścią zbioru pani Marii, obejmującego nie tylko książki ale także zabawki z okresu PRL i nie tylko. Temu kto chciałby dowiedzieć się o tych zbiorach więcej, polecamy wirtualne Muzeum Dzieciństwa prowadzone przez panią Marię na Facebooku (www.facebook.com/MuzeumDziecinstwa/).
W imieniu Biblioteki, naszych Czytelników i Gości wystawy serdecznie dziękujemy pani Mari Wieczorek za piękną ekspozycję, bogate opisy, wspaniały wernisaż i poświęcony czas. Nade wszystko zaś za podróż do krainy dzieciństwa.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie